Inför matchen mot MoDo
Publicerad:

Ikväll väntar träningsmatch mot MoDo
I den sista träningsmatchen inför seriestarten om åtta dagar är det i kväll dags för nytt möte med MoDo. Lagen möttes i SCA-cupen för en dryg vecka sedan och där avgick Björklöven med segern med 4-1. Totalt har det blivit tre segrar (MoDo, Timrå och Sundsvall) och fyra förluster (Luleå, Skellefteå, Timrå och Mora) för Björklöven under de sju försäsongsmatcherna.
Björklöven har fått tillbaka en del spelare i träning under veckan och även om laget i skrivande stund inte är helt klart verkar tränare Wallson och Lahti ha de flesta spelare tillgängliga för spel. Nyförvärvet Ryan Gropp har anslutit och han har också tränat med laget.
MoDo tog två segrar i SCA-cupen då man besegrade Sundsvall och Mora efter förlusten mot Björklöven. Cupsegern blev dock Björklövens på målskillnad.
Nedsläpp ikväll klockan 18.00.
Det senaste kring Björklöven, bland annat en intervju med Ryan Gropp, hittar ni på Björklöven Play.