Ny tränare i J20

19 juni 2018 14:00

Björklöven har gjort klart med Henrik Sahlin som ny tränare i Björklövens J20-lag


Henrik Sahlin kommer närmast från Bergens J20-lag där han varit head coach under säsongen 2016/17. Innan det var han assisterande tränare i Bergens a-lag. Förutom en sejour i England har han varit verksam i Norge under tiotalet år, både som spelare och tränare.

- Henrik känns som ett genuit val i posten som J20-tränare. Han är en kille som är villig att utvecklas i rollen och att driva på utvecklingen hos våra spelare. Henrik har bred erfarenhet både som spelare och tränare vilket jag tror kommer att vara nyttigt eftersom Björklöven arbetar hårt för att höja kravbilden på våra spelare och vår egen verksamhet, säger Tommy Henriksson som är ansvarig för Björklöven juniorverksamhet.

Björklöven vill också tacka Alexander Sundström för en bra säsong som ansvarig för Björklövens J20-lag men nu går han och klubben skilda vägar.