Skapa Musikal via mobilen

2008-04-28

De barn/unga som finns i bland de 10 värdegrunds-föreningarna hör till den grupp idrottsungdomar 7-16 år i Umeå som får chansen att via sina idrottsföreningar vara med och skapa en musikal med hjälp av mobilen och på Internet. Detta gör han/hon tillsammans med andra idrottande ungdomar i Umeå kommun och i Vancouver, Canada.

Musikalen kommer att framföras på SkyCom Arena — Björklövens hemmaarena — av ungdomar tillsammans med professionella artister. Premiär i Umeå våren 2009 och förhoppningsvis i Vancouver vid OS 2010.

Genom att skicka ett SMS via mobilen eller via en hemsida på Internet kommer barnen/ungdomarna att bidra med underlaget till handlingen.

Musikalen är ett led i det värdegrundsarbete som pågår inom Umeå Fritid men också ett bidrag till Umeå Kommuns satsning på att bli Europas kulturhuvudstad 2014.

 För mer information

 

Visa arkivet




Björklöven      SkyCom Arena      Box 4070      904 03 UMEÅ      Tel: 090-712570      Fax: 090-712589